Do czego służy oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek ma wiele zastosowań w wielu dziedzinach i aspektach naszego życia (https://www.bee.pl/9130-oliwa-z-oliwek). Jest ona tłuszczem roślinnym, który służy głównie jako pożywienie. Dostarcza ona 9 kalorii na gram. Nasz organizm wykorzystuje go głównie jako źródło energii oraz do budowy błon komórkowych naszego organizmu. Typowe zastosowania w gotowaniu są następujące:

  • aby przyprawić sałatki;
  • aby doprawić mięsa;
  • jako składnik sosów, takich jak majonez.

W krajach śródziemnomorskich służy do smażenia potraw: mięsa, ryb, ziemniaków, bakłażanów, krokietów. Oliwa z oliwek jest obecnie podawana w najlepszych restauracjach z chlebem na początku posiłku jako substytut masła. Oliwę z oliwek spożywa się na surowo na śniadanie z tostem. W niektórych miejscach dodaje się rozdrobnione pomidory, czosnek, sól lub cukier.

Jako środek konserwujący?

Oliwa z oliwek służy jako środek konserwujący. Bakterie i mikroorganizmy nie rozmnażają się w niej, tak jak w innych środowiskach, takich jak woda czy mleko. Dlatego jest on szeroko stosowany w przemyśle konserwowym (np. sardynki w puszkach, tuńczyk w oleju, ośmiornica w oleju, itp.). Podobnie, był on używany w domu jako konserwant.

Znaczenie dla zdrowia

Oliwa z oliwek przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i ma wiele korzyści dla zdrowia. Służy ona, wraz ze zbilansowaną dietą i codziennym wysiłkiem fizycznym, do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Obniża ona całkowity poziom cholesterolu i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększa poziom dobrego cholesterolu (HDL). Oliwa z oliwek z wysokim poziomem polifenoli pomaga zapobiegać utlenianiu się trójglicerydów w krwiobiegu i powodowaniu uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych. Służy ona do zmniejszenia stosunku omega 6 do omega 3. Obecnie wskaźnik ten wynosi około 10. Eksperci sugerują, że stosunek ten powinien wynosić od 5 do 3. Współczynnik ten jest obecnie tak wysoki, ponieważ przemysł spożywczy stosuje wiele olejów bogatych w omega 6 (olej słonecznikowy) w swoich daniach gotowych. Ponieważ oliwa z oliwek jest bogata głównie w omega 9, zastąpienie oleju słonecznikowego oliwą z oliwek pomaga zmniejszyć ten stosunek. Oliwa ta oprawia również system jelitowy i działa przeciw nieświeżemu oddechowi. Oliwa z oliwek jest często stosowana jako środek ochronny żołądka. Ostatnio prowadzone są badania, w których spożycie oliwy z oliwek zmniejsza zapadalność na niektóre rodzaje nowotworów. Z drugiej strony, cząsteczka odkryta w niej ma właściwości przeciwzapalne podobne do ibuprofenu.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com